Контрацепція і профілактика раку

image title

Відомо, що сучасна гормональна контрацепція – це більше, ніж просто контрацепція, це також турбота про здоров’я жінки, що включає профілактику низки онкологічних захворювань. У Керівництві Американської колегії акушерів-гінекологів сказано, що ефекти сучасних комбінованих оральних контрацептивів (КОК) – це не тільки контрацепція, але і профілактика раку ендометрії, яєчників і колоректального раку (Чечуга С.Б. 2017).

У 2010 році в Вritish Medical Journal були опубліковані результати сумарного 39-річного досвіду порівняльного спостереження за великою вибіркою британських жінок, які застосовували або ніколи не застосовували комбіновану оральну контрацепцію. Всього в когорту увійшли 46 112 пацієнток; в групі не застосовували КОК загальне число жінко-років спостереження склало 378 006, в групі користувачів – 819 175. Користь КОК в цілому була чітко доведена: «У порівнянні з жінками, які ніколи не застосовували пероральну контрацепцію, користувачі гормональних протизаплідних засобів мають достовірно менший ризик смерті від всіх причин (відношення ризиків 0,88; 95% довірчий інтервал 0,82-0,93) ».

У групі приймаючих КОК ризик смерті був на 12% нижче, ніж за той же часовий проміжок у жінок, ніколи не застосовували КОК. Причому вкрай важливою обставиною слід визнати тривалий термін спостереження – 39 років [Радзинський В. Є., 2014]. Знаючи про сприятливі лікувальні і профілактичні ефекти КОК, все більше жінок вдаються до використання додаткових неконтрацептивних переваг цього методу. Стабільність ваги на тлі прийому КОК особливо важлива.

Комбіновані оральні контрацептиви – один з найбільш вивчених методів контрацепції. Це означає, що постійно здійснюється пильний контроль за призначенням даної групи препаратів для подальшої мінімізації небажаних побічних ефектів на тлі їх застосування. Не слід робити поспішних сенсаційних висновків щодо гормональної контрацепції, коли з’являються результати нових досліджень. Наприклад, в 2017 році була опублікована робота фахівців Копенгагенського університету з вивчення нових форм контрацепції і ризиків раку молочної залози.

Під спостереженням знаходилися 1,8 мільйона жінок в Данії. Спочатку було встановлено, що у тих, хто використовував гормональні протизаплідні засоби, незначно, частіше в абсолютних цифрах, розвивався рак молочної залози протягом 11-річного періоду в порівнянні з тими, хто ніколи не застосовував такі засоби. Також було відзначено, що чим довше жінки використовують гормональну контрацепцію, тим у них вище ризик розвитку раку молочної залози. Використання гормональної контрацепції протягом менш одного року, не збільшувало ризик розвитку раку.

Як тільки жінка переставала використовувати такі форми контролю зачаття, ризики знову знижувалися, але в тому випадку, якщо жінка використовувала такі засоби менш п’яти років. Якщо ж використання гормональних контрацептивів тривало більше п’яти років, то підвищений ризик розвитку раку зберігався як мінімум протягом п’яти років після припинення використання контрацептивів такого типу. Дійсно, це дослідження не пройшло повз увагу в науковому світі. Однак, необхідно відзначити, що існує психологічна різниця в сприйнятті результатів в абсолютних цифрах і в процентах, тому панікувати і кидатися з крайності в крайність на підставі результатів даного дослідження не варто. Це пов’язано з тим, що в цьому дослідженні мають місце певні неточності, які впливають на трактування їх результатів. Наприклад, з одного боку, вчені врахували деякі фактори, які можуть вплинути на ризик розвитку раку молочної залози (вагітність або сімейна історія захворювання), а з іншого, – не враховували рівень фізичної активності, споживання алкоголю і інші фактори.

Споживання алкоголю зараз розглядається як одна з основних причин запуску онкологічного процесу, особливо у жінок зі зміненою реакцією на алкогольдегідрогеназу. Алкоголь – потужний руйнівник структури ДНК, що запускає патологічні процеси проліферації.

Інші факти:

 • Дослідники використовували базу даних, яка включає жінок у віці 15-49 років, незважаючи на те, що понад три чверті інвазивних раків молочної залози діагностується у жінок старше 49 років. Тому не зовсім зрозуміло, чому автори вирішили обмежити аналіз тільки молодими жінками.
 • Відомо, що скринінг мамограм і клінічних досліджень грудей сильно впливають на діагностику раку молочної залози, а при аналізі автори не скорегували свої висновки за цими двома пунктами.
 • У когортних дослідженнях коефіцієнти шансів менше 2 не повинні інтерпретуватися, як припускають, причинність.

Тому, в цих випадках трактування підвищення ризиків у відсотках в кілька разів вимагає зваженого підходу без зайвого залякування користувачів контрацепції і лікарів. Тим більше, що дослідження, проведені Центрами з контролю і профілактиці захворювань, які багато хто вважає авторитетними щодо цієї теми, не виявили жодних припущень про підвищений ризик розвитку раку молочної залози при використанні оральних контрацептивів. І найголовніше, не були враховані кінцеві точки при порівнянні ризиків і переваг від використання комбінованих оральних контрацептивів: зниження ризиків раку яєчників, ендометрії і колоректального раку. Саме тому, сучасна гормональна контрацепція залишається методом, який забезпечує «суспільне / соціальне» здоров’я (public health) [Mac Gregor A., 2016].

Сучасні оральні контрацептиви повинні бути безпечними, щоб жінки жили без страху побічних ефектів в процесі їх використання. Цього можна досягти тільки тоді, коли комбінований оральний контрацептив підбирається індивідуально.

Помилка у виборі – це програш як для пацієнтки, так і для лікаря. В результаті жінка відмовиться від препарату, що для неї може закінчитися небажаною вагітністю, абортом, побічними ефектами і т.д.

Сьогодні всі КОК підбирають відповідно до таблиць, розробленим ВООЗ з урахуванням наступності методу. Цей документ заснований на даних доказової медицини і оновлюється кожні 4 роки (в 2015 р відбувся 5-й перегляд, наступний запланований в 2019 г.). При виборі КОК враховують наявність або відсутність супутньої патології.

Мінімізувати побічні ефекти при застосуванні КОК можна наступним чином. На думку U. Winkler (Chief department obstetrics-gynecology Friedrich Ebert Hospital, 2016), необхідно уникати жінок високого ризику(враховувати критерії наступності і протипоказання), вибирати найбільш підходящі препарати (доза, склад, форма випуску), не поспішати під час консультації.

Таким чином, сучасні комбіновані оральні контрацептиви – це досить вивчені препарати з мінімальними ризиками при їх застосуванні, коли враховуються індивідуальні дані жінок. З кожним роком з’являється все більше даних про призначення КОК, що розширює можливості їх використання.

У жінок в пременопаузі, менопаузі, постменопаузі застосовуються препарати менопаузальної гормональної терапії (МГТ). Термін МГТ використовувався для позначення терапії, що включає естрогени, прогестагени та комбіновані препарати. Міжнародне суспільство по менопаузі (IMS) завжди об’єктивно надає дані, засновані на доказах і дає рекомендації щодо застосування менопаузальної гормональної терапії (МГТ). МГТ, не тільки полегшує менопаузальні симптоми, але і бере участь в профілактиці хвороб, що супроводжують старіння.

Розгляд МГТ має бути частиною загальної стратегії, що включає рекомендації щодо способу життя, що стосуються дієти, фізичних вправ, відмови від куріння і безпечних рівнів споживання алкоголю для підтримки здоров’я жінок в пре-та постменопаузі. МГТ повинна бути індивідуалізована і адаптована в залежності від симптомів і необхідності профілактики, а також персонального і сімейного анамнезу, результатів відповідних досліджень, переваг і очікувань жінки. Ризики і переваги МГТ для жінок в періоді менопаузи переходу відрізняються від таких для більш літніх жінок. Ризик раку молочної залози у жінок старше 50 років, які отримують МГТ, являє собою складну проблему.

 • Підвищення ризику раку молочної залози пов’язано головним чином з додаванням синтетичного прогестагену до естрогенної терапії (безперервний комбінований режим ККЕ + МПА) і залежить від її тривалості. [B]
 • Ризик може бути нижче при застосуванні мікронізованого прогестерону або дидрогестерону, ніж при використанні синтетичного прогестагену. [C]
 • Ризик раку молочної залози, пов’язаний з проведенням МГТ, невеликий і неухильно знижується після її припинення. [B]
 • Наявних в даний час даних з безпеки недостатньо для підтримки призначення МГТ (монотерапії естрогенами або естроген-прогестагенними препаратами) жінкам, які перенесли рак молочної залози.
 • До призначення МГТ слід оцінити ризик раку молочної залози. [D]
 • Можливо збільшений ризик раку молочної залози, пов’язаний з МГТ, може бути частково зменшений шляхом відбору жінок з початково більш низьким індивідуальним ризиком, включаючи низьку щільність молочних залоз, а також шляхом утворення з питань превентивних заходів, спрямованих на корекцію способу життя (зниження маси тіла , прийому алкоголю і збільшення фізичної активності). [D]
 • У жінок, які приймають МГТ, в разі високої щільності молочних залоз слід проводити щорічну мамографію. [D).
 • На підставі існуючих в даний час даних взаємозв’язок між МГТ і раком яєчників залишається невідомим.
 • Об’єднання даних клінічних та наглядових досліджень WHI дозволило виявити підгрупи, в яких МГТ забезпечувала захисний ефект: по відношенню до всіх видів раку – попереднє застосування Е + П протягом менш 5 років; щодо недрібноклітинного раку легень – попереднє застосування МГТ протягом 5-10 років. [B]
 • Паління в даному контексті також є важливим фактором ризику: при аналізі об’єднаних
  даних клінічного і наглядової дослідження WHI ті, хто палять, на даний час мають
  підвищений ризик, пов’язаний із застосуванням Е + П 10 і більше років. [B]
 • У рандомізованих контрольованих дослідженнях WHI і в дослідженні HERS не було
  збільшення ризику раку шийки матки при застосуванні МГТ. [A]
 • Тривалі когортні дослідження показали відсутність підвищення ризику раку шийки матки при застосуванні МГТ. [B]
 • Чіткий зв’язок між застосуванням МГТ і ГЦК відсутній. [C]
 • Двостороння оваріектомія може бути пов’язана з підвищеним ризиком ГЦК. [C]

Розкажіть це своїм друзям і, можливо, ви врятуєте чиєсь життя!

Краща операція – це операція, яку не зробили.

Чи можна профілактувати рак?

Лікарі часто замислюються: Чому багатьом не цікаві програми, які дозволять врятувати своє життя та запобігти деяким хворобам?

З якоїсь причини люди масово, не прагнуть зробити те, що об’єктивно здається логічним – побороти хвороби.

Коли ми щасливі, коли нас нічого не турбує крім побутових приватних справ ми не замислюємось про своє здоров’я. Ми не замислюємося про онкологічні захворювання і живемо так, нібито ніколи не можемо захворіти.

Сучасний світ влаштований так, що він відтворює для кожної людини індивідуальну програму життя: май більше, май більше друзів, май більше дітей, май більше жінок, чоловіків, май більше грошей, більше комфорту, використовуй все це, що б отримувати благополуччя в насолодах,-  і будеш щасливий. Ми живемо тільки майбутніми мріями, фантазіями, а не реальністю.

В ході еволюції сформувались механізми психологічного захисту, які не дозволяють безпосередньо контактувати з темою власної смертності. Еволюцією програмуються наші реакції на майбутнє: залежністіь, трудоголізм, повсякденні ритуали, нарцисизм, тривожність, депресивність – все це може розглядатися як стратегії зменшення страху перед смертю та хворобами.

Незважаючи на те, що на логічному рівні всі ми розуміємо, що ми не є безсмертними, і що ми колись помремо – лише у виняткових випадках ми дійсно розуміємо цей факт. В нашій психіці формується комплекс противаг і захистів для того, щоб не контактувати з думкою про смерть та важкі захворювання. Когнітивні спотворення – «віра в рятівника» або віра в «власну винятковість» – витісняють логіку з нашої свідомості.

З одного боку – ми живемо без помилкових необґрунтованих страхів, але з іншого – ми забуваємо, що саме цінне це наше життя, і майбутнє народжується з сьогодення.

Кожен з нас на підсвідомості намагається гнати від себе думки, які йому неприємні. У підсумку ми не вирішуємо, а відкидаємо проблеми. Ми не проводимо аналіз проблем, тому що боїмося подивитися їм в очі і зіткнутися безпосередньо з ними та їх наслідками. Куди простіше закрити на них очі, постаратися не думати про неприємні речі. Витиснені таким чином проблеми не зникають, а просто в майбутньому можуть виникнути, коли людина до цього не готова.

На жаль, в Україні сьогодні спостерігається тенденція до збільшення нових випадків захворювання на рак і не завжди причиною цієї тенденції є оточуюче середовище. Відсутність впровадження програм скринінгу, зауважимо, програми є, але там, де вони не впроваджені – захворюваність росте.  Наприклад, показники смертності від раку простати в Україні – це 41 випадок на 100 тис. населення. У світі цей показник  становить 18,7 на 100 тис. Така статистика передусім пов’язана з тим, що чоловіки досить рідко звертаються до фахівця – у нас відсутня культура профілактичних оглядів у уролога. В Україні сьогодні метастатичне захворювання виявляється в 21% серед вперше діагностованих хворих. У США такий показник складає лише 5%. Все це обумовлює високу смертність протягом першого року після встановлення діагнозу – 16.5% за матеріалами свіжого випуску Канцер Реєстру та за даними Міністерства охорони України.

Невтішна статистика з раку кишківника, коли ми всі усвідомлюємо про те, що кожного дня з їжею вживаємо канцерогени, які накопичуються з роками і після 40 років в кожної людини може з’явитись поліп, який з часом перероджується на злоякісну пухлину. І це також не спонукає багатьох до планового обстеження (скринінгу).

Тому наша мета розповісти про існуючі скринінги, які працюють в багатьох країнах та допомагають врятувати своє життя і життя близьких людей.

Рональд Рейган хворів на рак товстої кишки, його оперував знаменитий колопроктолог Лі Сміт. Коли іменитий пацієнт запитав Сміта, що треба було зробити, щоб не захворіти, той відповів:

“Слідувати профілактиці. Якби ви зробили повну колоноскопію в 50 років, ви б раком не захворіли”.

Зараз в США завдяки впровадженню таких простих, але обов’язкових заходів (там за цим стежать страхові компанії) летальність від колоректального раку знизилася на 43%.

Профілактика онкозахворювань в медичному центрі «Інномед - центр ендохірургії»

Скринінги:

 • Скринінг раку кишківника та прямої кишки
 • Скринінг раку шийки матки
 • Скринінг раку простати
 • Скринінг раку молочних залоз
 • Скринінг раку шкіри

Діагностика:

 • Захворювань яєчника
 • Захворювань матки (гіперплазія, міома)
 • Захворювань маткових труб
 • Захворювань яєчка
 • Захворювань сечового міхура
 • Захворювань щитоподібної залози

Гаряча лінія по питанням онкології

+38 0432 50 80 60

 

Якщо ви дбаєте про своє здоров’я і про здоров’я близьких – пройдіть скринінг, для запобігання онкологічних хвороб.

Наші спеціалісти

Знайомтесь - наша команда справжніх професіоналів своєї справи. Постійне навчання та самовдосконалення дозволяє нам проводити операції світового рівня

Контрацепція і профілактика раку
Григоренко Андрій Миколайович

хірург, онко-гінеколог

Контрацепція і профілактика раку
Антонюк Євген Сергійович

хірург, загальна хірургія

Контрацепція і профілактика раку
Церковнюк Руслан Георгійович

хірург, уролог

Контрацепція і профілактика раку
Демиденко Юрій Олександрович

хірург, шлунково-кишковий тракт

Контрацепція і профілактика раку
Магдебура Сава Олександрович

онколог, дерматолог

Контрацепція і профілактика раку
Сливка Елліна Валеріївна

онко-гінеколог

Контрацепція і профілактика раку
Вагіф Етібаровіч Абдуллаєв

онко-гінеколог

Контрацепція і профілактика раку
Пузир Олександр Іванович

анестезіолог

Відгуки пацієнтів з Facebook

Дякую всьому персоналу центру ендохірургії Інномед за вашу чудову роботу! Особлива вдячність хірургу Андрію Миколайовичу Григоренко за його лікарський талант і високий професіоналізм, анестезіологу Андрію Володимировичу, лікарю Вагіфу Етібаровичу за відповіді на всі-всі мої запитання та увагу, медсестричкам - за найбезболісніші ін'єкції, перев'язки і їх гарний настрій. В центрі створені всі умови для максимального комфорту в до та післяопераційний період, лікарі завжди на зв'язку, що дуже важливо. Інномед, бажаю успіху вашій справі, ви молодці!

Неля куцик

Відгуки пацієнтів з Facebook

Дякую інномеду за такого лікаря як Григоренко Андрій Миколайович, нехай Бог благословить його і його сім'ю, він врятував не одне життя, багато людей це знає. Низький Вам уклін за Вашу дуже важливу працю...

Федір Білоус

Відгуки пацієнтів з Facebook

Дякую, за дійсно європейське обслуговування та за уважність, професіоналізм. Увесь персонал, уважний та з розумінням ставляться до пацієнтів. Лікарі які з тобою 7днів на неділю та 24 години на добу, це рідкість, хочеться щоб так було скрізь.

Олена Боровська

Відгуки пацієнтів з Facebook

"Інномед" у Вінниці - це європейський рівень (а то й вище). Надзвичайно висококваліфікований персонал. Неперевершенний хірург - Андрій Миколайович Григоренко - талановитий, високоосвічений, майстер своєї справи, який постійно дбає про свій фаховий рівень. Таких Лікарів, мабуть, на Землю посилає Бог з особливою місією. Медсестри чудові. Особливо Жанна - професійні і людські якості гармонійно поєднанні в цій людині . Велике всім дякую)!

Олена Самборська Щадей

Відгуки пацієнтів з Facebook

Тут лікарі , яким не страшно довірити своє життя. Персонал ввічливий та доброзичливий. Умови гідні європейського рівня. Дуже вдячна за допомогу. Рекомендую.

Альона Швець

Відгуки пацієнтів з Facebook

Дякую персоналу клініки за професійну допомогу!Залишились тільки приємні враження від візиту як при консультації,так і під час операційного і післяопераційного періоду. Уважний персонал, оперативна допомога,чітко і зрозуміло пояснили суть проблеми та механізм її вирішення в процесі операціі,порадувала чистота та зручність палати! Зокрема вдячна-Григоренку А.М., лікарю Ірині Валеріївні та медсестрі Дар‘і👍

Оксана Барабаш

Відгуки пацієнтів з Facebook

Великий респект Андрію Миколаєвичу за його професійну майстерність, Еліні Валерівній, за кваліфіковані консультації та постійну підтримку, Олександру Івановичу (анестезіолог) за його щирість 👌.Також вдячна персоналу відділення ендохірургії, проведений період часу в клініці, залишив приємні враження і емоції. Медичній сестрі Даші вітання. Дякую ВАМ ВСІМ за те що Ви є !

Ганна староста

Відгуки пацієнтів з Facebook

Я была в этой клинике, операция. И хирург, и анестезиолог и младший персонал, все профессионалы своего дела.Идеально чисто. Уход после операции надлежащий. Спасибо, всем кто нуждается, рекомендую.

Ірина Марахович

Відгуки пацієнтів з Facebook

Хочу висловити велику вдячність лікарю з великой букви Андрію Миколайовичу за його золоті руки. Ще зовсім недавно сама шукала в інтернеті , до кого би звернутись із своіми проблемами. Дуже багато гарних відгуків прочитала про клініку Інномед, а саме про Григоренка А. М. І зараз вже як бувший клієнт цього лікаря , хочу порекомендувати всім у кого є проблеми - звертайтесь, тут вам обов'язково допоможуть. Рівень обслуговування - височайший, всі за тебе піклуються, переживають. Звичайні лікарні - в долю не падають. Також дуже дякую Еліні Валеріівні, яка постійно на зв'язку, все підскаже, розкаже , порадить і ти відчуваєш себе сильним. На даний час це , погодьтесь, дуже велика рідкість. І ще що приємно кидається у ввічі - це гарний, привітний настрій всього медперсоналу КЛІНІККИ ІННОМЕД . Низький уклін за вашу роботу!

Антоніна Сікорська

Контактна інформація

Ми будемо раді відповісти на всі Ваші запитання

м. Вінниця, вул. Хмельницьке Шосе, 96 г

Відкрити мапу
Закрити мапу

Наші проекти